Boligkontoret adopterer 2.a og 2.b

onsdag, den 11. november 2015
Eva Rastén

Almene boliger på skoleskemaet. Det har godt 45 børn fra 2.a og 2.b på Munkevængets Skole fornøjelsen af – lige indtil de går ud af skolen. Børnene bliver indført i vores forunderlige almene verden og lærer alt fra hvad en vicevært, en etage og en grabber er, til at der er andre jobs, man kan ønske sig end at være tandlæge, advokat eller direktør.

– Det tog ikke Bovia, Lejerbo og Boligselskabet i Kolding, der er medlem hos Boligkontoret Danmark, lang tid at sige ’ja tak’ til spørgsmålet om, vi kunne tænke os at adoptere 2.a og 2.b og blandt andet lære børnene om, hvad vi arbejder med, siger Morten Køhlert, der er souschef på Boligkontorets afdelingskontor i Ribe. Børnene bor i vores område, og vi tænker, at det er en målrettet indsats vi kan gøre, med hensyn til at opbygge de personlige relationer til børnene og børnenes forældre. Det kan fx også give børnene noget forståelse for hvilke job vi kan tilbyde, hvad lommepengeprojekter er, og hvem der betaler for at vedligeholde det område de bor i.


– Når vi spørger vores elever, hvad de gerne vil være, svarer de i reglen tandlæge, advokat eller direktør. Vi vil gerne vise dem, at man kan blive en masse andet. Vi vil i det hele taget gerne give dem et indtryk af, hvad det vil sige at arbejde, bo og blive voksen - og i en boligorganisation er der mange forskellige typer arbejder, både inde og ude, forklarer Rikke Mønster, der er klasselærer for 2.b.


– Det var nemt at sige ’ja’ til at være med til at undervise, siger Bjarne Olesen, der er næstformand i organisationsbestyrelsen i Boligselskabet Kolding. Vi har haft lidt problemer med nogle unge, og vi tænker, at ved at vi forbedrer deres indsigt i, hvordan det hele foregår, kan det måske gøre, at de får en anden indstilling. Derudover synes vi også, at det er interessant, at vi får lov til at følge dem gennem alle skoleårene.
2.a og 2.b har været på deres første rundtur i de lokale almene boligområder omkring Munkevængets Skole i Kolding. Dagen bød på at tælle etager i en boligblok, forklaring af hvad en ungdomsbolig er, et møde med en vicevært og derigennem forståelsen for en grabber, skuffe- og hakkejern og endelig madpakkespisning ved et seniorbofællesskab i Bjert.

Det er 3 gange om året, at vores skolebørn får almene boliger på skemaet. Og det skal der måske også til, hvis man skal rykke på jobønskerne. For efter den første tur rundt i de almene boligområder vil 8-årige Leonardo stadig være politimand. Ni-årige Hamsi vil være imam, mens 7-årige Sarah fortsat vil arbejde i Bilka. Men der er stadig 8 år at rykke på.

Se også filmen med Boligkontorets unger og hvad de forstår ved at bo til leje og hvad en vicevært er.

BL er kilde til uddrag af citater fra børn og klasselærer fra Munkevængets Skole.

BDKnyt

Læs historierne fra Boligkontorets seneste nyhedsbrev her:

Naboskabet styrkes med fællesspisning

E-syn har fået gang i sejlene

Oppe til at opdage brand

Ikon Bdknyt

Tilmeld nyhedsbrev

Udfyld felterne nedenfor og tilmeld dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid framelde dig igen.

Tak for du tilmeldte dig til vores nyhedsbrev.

Seneste Nyheder

Søhusene vandt fornem pris på Almene Boligdage 2017
torsdag, den 23. november 2017

Klimapris til Kokkedal
torsdag, den 23. november 2017

Almene boliger til debat i valgkampen
torsdag, den 23. november 2017

På byggetur afsted til inspiration og samvær
torsdag, den 23. november 2017

Startskud til 51 nye attraktive lejeboliger i Vedbæk Park
onsdag, den 22. november 2017

Hvordan ser fremtiden ud for de almene boliger?
onsdag, den 22. november 2017

Bøgeparken i Boligforeningen Lillebælt vandt 3.præmie på 50.000 kr.
onsdag, den 22. november 2017

Danmarks dejligste hjem
onsdag, den 8. november 2017

Tilpasset vand, vejr og beboere
søndag, den 1. oktober 2017

Kan man ved fuldmagt stemme på vegne af en beboer?
søndag, den 1. oktober 2017

Orla fik Den kongelige fortjenstmedalje
søndag, den 1. oktober 2017

Vicevært med fokus på tryghed og trivsel
søndag, den 1. oktober 2017

Vil du være én af hverdagens helte?
søndag, den 1. oktober 2017

Behovet for en fælles indsats er større end nogensinde før
søndag, den 1. oktober 2017

Hvad sker der, når en boligsocial helhedsplan udløber?
mandag, den 11. september 2017

Når boliger skifter målgruppe
mandag, den 11. september 2017

Udbud og indkøb – et centralt effektiviseringsområde
mandag, den 11. september 2017

Den almene sektor hyldes med fagpriser
mandag, den 11. september 2017

Fra fyldepen til NemID
mandag, den 11. september 2017

Beboere får hjælp inden problemer vokser sig store
mandag, den 11. september 2017

32 boligorganisationer har allerede benyttet sig af tilbuddet
fredag, den 25. august 2017

Får du brugt dit personlige bestyrelseslogin?
fredag, den 25. august 2017

Almene boliger på finansloven?
fredag, den 25. august 2017

Tænk energi ind i jeres renovering
fredag, den 25. august 2017

Beboerundersøgelsen 2017
onsdag, den 28. juni 2017

Vis alle nyheder

Hovedkontoret

Boligkontoret Danmark
Havneholmen 21
1561 København V
Tlf. 35 44 80 80
E-mail: bdk@bdk.dk

Åbningstider

Mandag-torsdag: 9-16
Fredag: 9-14

Lørdag, søndag og helligdage: Lukket