Boligkontoret adopterer 2.a og 2.b

onsdag, den 11. november 2015
Eva Rastén

Almene boliger på skoleskemaet. Det har godt 45 børn fra 2.a og 2.b på Munkevængets Skole fornøjelsen af – lige indtil de går ud af skolen. Børnene bliver indført i vores forunderlige almene verden og lærer alt fra hvad en vicevært, en etage og en grabber er, til at der er andre jobs, man kan ønske sig end at være tandlæge, advokat eller direktør.

– Det tog ikke Bovia, Lejerbo og Boligselskabet i Kolding, der er medlem hos Boligkontoret Danmark, lang tid at sige ’ja tak’ til spørgsmålet om, vi kunne tænke os at adoptere 2.a og 2.b og blandt andet lære børnene om, hvad vi arbejder med, siger Morten Køhlert, der er souschef på Boligkontorets afdelingskontor i Ribe. Børnene bor i vores område, og vi tænker, at det er en målrettet indsats vi kan gøre, med hensyn til at opbygge de personlige relationer til børnene og børnenes forældre. Det kan fx også give børnene noget forståelse for hvilke job vi kan tilbyde, hvad lommepengeprojekter er, og hvem der betaler for at vedligeholde det område de bor i.


– Når vi spørger vores elever, hvad de gerne vil være, svarer de i reglen tandlæge, advokat eller direktør. Vi vil gerne vise dem, at man kan blive en masse andet. Vi vil i det hele taget gerne give dem et indtryk af, hvad det vil sige at arbejde, bo og blive voksen - og i en boligorganisation er der mange forskellige typer arbejder, både inde og ude, forklarer Rikke Mønster, der er klasselærer for 2.b.


– Det var nemt at sige ’ja’ til at være med til at undervise, siger Bjarne Olesen, der er næstformand i organisationsbestyrelsen i Boligselskabet Kolding. Vi har haft lidt problemer med nogle unge, og vi tænker, at ved at vi forbedrer deres indsigt i, hvordan det hele foregår, kan det måske gøre, at de får en anden indstilling. Derudover synes vi også, at det er interessant, at vi får lov til at følge dem gennem alle skoleårene.
2.a og 2.b har været på deres første rundtur i de lokale almene boligområder omkring Munkevængets Skole i Kolding. Dagen bød på at tælle etager i en boligblok, forklaring af hvad en ungdomsbolig er, et møde med en vicevært og derigennem forståelsen for en grabber, skuffe- og hakkejern og endelig madpakkespisning ved et seniorbofællesskab i Bjert.

Det er 3 gange om året, at vores skolebørn får almene boliger på skemaet. Og det skal der måske også til, hvis man skal rykke på jobønskerne. For efter den første tur rundt i de almene boligområder vil 8-årige Leonardo stadig være politimand. Ni-årige Hamsi vil være imam, mens 7-årige Sarah fortsat vil arbejde i Bilka. Men der er stadig 8 år at rykke på.

Se også filmen med Boligkontorets unger og hvad de forstår ved at bo til leje og hvad en vicevært er.

BL er kilde til uddrag af citater fra børn og klasselærer fra Munkevængets Skole.

BDKnyt

Læs historierne fra Boligkontorets seneste nyhedsbrev her:

Naboskabet styrkes med fællesspisning

E-syn har fået gang i sejlene

Oppe til at opdage brand

Ikon Bdknyt

Tilmeld nyhedsbrev

Udfyld felterne nedenfor og tilmeld dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid framelde dig igen.

Tak for du tilmeldte dig til vores nyhedsbrev.

Seneste Nyheder

Indflytning på Gladgårdsvænge i Lynge rykker nærmere
tirsdag, den 28. august 2018

Midtjysk Boligselskab byder nye beboere velkommen
tirsdag, den 28. august 2018

Mød Boligkontoret Danmark på Ungdommens Folkemøde
tirsdag, den 28. august 2018

Er der behov for nye almene boformer i fremtiden?
tirsdag, den 28. august 2018

Informationsaften for lokale webredaktører
tirsdag, den 28. august 2018

70 år fejres med lokale debatarrangementer - hvad betyder de almene boliger for lokalsamfundet?
tirsdag, den 28. august 2018

Politisk indflydelse som beboerdemokrat
tirsdag, den 28. august 2018

Attraktivt nybyggeri i Skrillinge er nu halvvejs
tirsdag, den 28. august 2018

Klaus Bentzen er Boligkontoret Danmarks nye formand
onsdag, den 8. august 2018

Folkemødet 2018 - vær med til at præge debatten
mandag, den 11. juni 2018

Pas nu godt på Boligkontoret Danmark...
fredag, den 8. juni 2018

Debat om det almene image, ghettopakken og boligsociale indsatser
fredag, den 8. juni 2018

Vi passer godt på dine persondata
fredag, den 8. juni 2018

Ribe Boligforening vandt BDKprisen og 10.000 kr.
fredag, den 8. juni 2018

Flot fremmøde til rejsegilde i Vedbæk Park
fredag, den 8. juni 2018

Fodboldfest på Rådhuspladsen i København
fredag, den 8. juni 2018

Nybyggeriet i Holsted er nu halvvejs
fredag, den 8. juni 2018

Nyt vedligeholdelsesværktøj til bestyrelserne
tirsdag, den 29. maj 2018

Hvilke delforlig er indgået om ghettoparken, og hvad betyder det?
fredag, den 18. maj 2018

Attraktivt nybyggeri i Haslev er nu halvvejs
onsdag, den 16. maj 2018

Valg til kredse i BL
onsdag, den 16. maj 2018

Renovering af Solgården i Nr. Aaby lokkede folk til åbent hus
onsdag, den 16. maj 2018

Vi ville vise, hvem der rammes af finansieringsforslaget
onsdag, den 16. maj 2018

Pludselig blev vi til en ghetto
onsdag, den 16. maj 2018

Debat med Antorini om finansiering af ghettopakken i Hillerød
mandag, den 23. april 2018

Vis alle nyheder

Hovedkontoret

Boligkontoret Danmark
Havneholmen 21
1561 København V
Tlf. 35 44 80 80
E-mail: bdk@bdk.dk

Åbningstider

Mandag-torsdag: 9-16
Fredag: 9-14

Lørdag, søndag og helligdage: Lukket