Boligkontoret adopterer 2.a og 2.b

onsdag, den 11. november 2015
Eva Rastén

Almene boliger på skoleskemaet. Det har godt 45 børn fra 2.a og 2.b på Munkevængets Skole fornøjelsen af – lige indtil de går ud af skolen. Børnene bliver indført i vores forunderlige almene verden og lærer alt fra hvad en vicevært, en etage og en grabber er, til at der er andre jobs, man kan ønske sig end at være tandlæge, advokat eller direktør.

– Det tog ikke Bovia, Lejerbo og Boligselskabet i Kolding, der er medlem hos Boligkontoret Danmark, lang tid at sige ’ja tak’ til spørgsmålet om, vi kunne tænke os at adoptere 2.a og 2.b og blandt andet lære børnene om, hvad vi arbejder med, siger Morten Køhlert, der er souschef på Boligkontorets afdelingskontor i Ribe. Børnene bor i vores område, og vi tænker, at det er en målrettet indsats vi kan gøre, med hensyn til at opbygge de personlige relationer til børnene og børnenes forældre. Det kan fx også give børnene noget forståelse for hvilke job vi kan tilbyde, hvad lommepengeprojekter er, og hvem der betaler for at vedligeholde det område de bor i.


– Når vi spørger vores elever, hvad de gerne vil være, svarer de i reglen tandlæge, advokat eller direktør. Vi vil gerne vise dem, at man kan blive en masse andet. Vi vil i det hele taget gerne give dem et indtryk af, hvad det vil sige at arbejde, bo og blive voksen - og i en boligorganisation er der mange forskellige typer arbejder, både inde og ude, forklarer Rikke Mønster, der er klasselærer for 2.b.


– Det var nemt at sige ’ja’ til at være med til at undervise, siger Bjarne Olesen, der er næstformand i organisationsbestyrelsen i Boligselskabet Kolding. Vi har haft lidt problemer med nogle unge, og vi tænker, at ved at vi forbedrer deres indsigt i, hvordan det hele foregår, kan det måske gøre, at de får en anden indstilling. Derudover synes vi også, at det er interessant, at vi får lov til at følge dem gennem alle skoleårene.
2.a og 2.b har været på deres første rundtur i de lokale almene boligområder omkring Munkevængets Skole i Kolding. Dagen bød på at tælle etager i en boligblok, forklaring af hvad en ungdomsbolig er, et møde med en vicevært og derigennem forståelsen for en grabber, skuffe- og hakkejern og endelig madpakkespisning ved et seniorbofællesskab i Bjert.

Det er 3 gange om året, at vores skolebørn får almene boliger på skemaet. Og det skal der måske også til, hvis man skal rykke på jobønskerne. For efter den første tur rundt i de almene boligområder vil 8-årige Leonardo stadig være politimand. Ni-årige Hamsi vil være imam, mens 7-årige Sarah fortsat vil arbejde i Bilka. Men der er stadig 8 år at rykke på.

Se også filmen med Boligkontorets unger og hvad de forstår ved at bo til leje og hvad en vicevært er.

BL er kilde til uddrag af citater fra børn og klasselærer fra Munkevængets Skole.

BDKnyt

Læs historierne fra Boligkontorets seneste nyhedsbrev her:

Naboskabet styrkes med fællesspisning

E-syn har fået gang i sejlene

Oppe til at opdage brand

Ikon Bdknyt

Tilmeld nyhedsbrev

Udfyld felterne nedenfor og tilmeld dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid framelde dig igen.

Tak for du tilmeldte dig til vores nyhedsbrev.

Seneste Nyheder

Børn sætter miljøet på dagsordenen i Kokkedal
onsdag, den 14. februar 2018

Travlhed på byggepladserne i Jylland og på Fyn
onsdag, den 14. februar 2018

Boligkontoret Danmark fylder 70 år
onsdag, den 14. februar 2018

"Uanset hvor langt ned man kommer, så kan man komme op igen ..."
søndag, den 11. februar 2018

Formand i boligforening: "Stop den generelle hetz mod almene boliger"
søndag, den 11. februar 2018

Ingen kan alt - sammen kan vi det hele
søndag, den 11. februar 2018

Kan man nøjes med at vise fejl- og mangellisten, når man flytter ud?
søndag, den 11. februar 2018

Årsregnskaber skal fremover vise driftsmål for hver boligafdeling
onsdag, den 17. januar 2018

Mere ’gør det selv’ i fremtiden?
mandag, den 15. januar 2018

Rejsegilde i Skoleparken
mandag, den 15. januar 2018

Formandsskifte i Boligkontoret Danmark til sommer
mandag, den 15. januar 2018

Boligkonference 2018 - 70 års fællesskab
mandag, den 15. januar 2018

Samarbejder i lokalmiljøet skal hyldes i 2018
mandag, den 15. januar 2018

Hvordan skaber vi et beboerdemokrati for både unge og ældre?
søndag, den 17. december 2017

Renovering af Tibberupparken gavner også lokalsamfundet
torsdag, den 14. december 2017

Den boligsociale helhedsplan i Nakskov Almene Boligselskab skal fremover dække hele Vestlolland
torsdag, den 14. december 2017

Ny ghettoliste offentliggjort
torsdag, den 14. december 2017

Ny digital værktøjskasse til beboerdemokrater
torsdag, den 14. december 2017

Julegave til hjemløse fra Boligkontoret Danmark og 3B
torsdag, den 14. december 2017

Ny juletradition på Emil Reesens Vej i Strib
lørdag, den 9. december 2017

Danmarks dejligste almene hjem er fundet
lørdag, den 9. december 2017

'Udsatte beboere er en fælles opgave!'
lørdag, den 9. december 2017

Hvem har ret til lejemålet ved samlivsophør?
lørdag, den 9. december 2017

Julemanden fra Uglevang
lørdag, den 9. december 2017

Søhusene vandt fornem pris på Almene Boligdage 2017
onsdag, den 29. november 2017

Vis alle nyheder

Hovedkontoret

Boligkontoret Danmark
Havneholmen 21
1561 København V
Tlf. 35 44 80 80
E-mail: bdk@bdk.dk

Åbningstider

Mandag-torsdag: 9-16
Fredag: 9-14

Lørdag, søndag og helligdage: Lukket