Byder fremtiden på flere problemer med beboere?

onsdag, den 27. maj 2015
Af Eva Rastén


–Uden at jeg skal male fanden på væggen tror jeg vi i fremtiden får flere problemer med beboere end tidligere.

Det mener formand Marianne Lundberg Andersen fra AB Hørsholm Kokkedal. Som hun siger:
– Vi har ikke altid lange ventelister, nogen gange har vi endda svært ved at få udlejet.  Kommunen benytter ikke 25 % ordningen, men henviser de boligsøgende til at lade sig skrive op på ventelisten. Det betyder, at vi indimellem får nogle beboere, som har det svært, og hvor der ikke er nogen, som tager sig af dem. Der oplever vi som bestyrelse at komme ud i nogle situationer, som vi føler ligger uden for vores område. Hvor kommunen og politiet ikke kan eller ikke får handlet, og hvor vi fx har oplevet til sidst at få hjælp af projekt Stop Udsættelser fra Boligkontoret Danmark til indlæggelse af en psykotisk ung mand. Som boligafdeling kan vi ikke bare lukke øjnene, det kan vi ikke leve med. Vi må tage fat i problemerne og forsøge at få dem løst. Her synes jeg, at det er godt at vi i vores roller som frivillige, kan ringe til den nye boligsociale gruppe og spørge til råds om, hvordan vi bedst tackler opgaverne. Når man samtidig bor her, er det ikke altid lige sjovt at rende rundt med den løftede pegefinger, fordi der er forskellige opfattelser af og måder at bo på, der kan skabe nabostridigheder. Jeg håber, at vi med dette tiltag nu kan hjælpe og støtte, hvor det er svært, INDEN det når at udvikle sig, og er glad for at vi i fællesskabets navn, både i de små og store boligselskaber, får denne mulighed.

De udfordringer som Marianne Lundberg Andersen oplever, og de udfordringer vi har erfaret hos Boligkontoret Danmark, vil vi imødekomme gennem oprettelsen af en boligsocial gruppe, der fremover vil monitorere boligafdelingerne, skabe overblik over kontaktpersoner til at få løst boligsociale udfordringer lokalt og i kommunerne samt kvalificere det boligsociale indhold i styringsdialogen med kommunen. Ud fra devisen om at øget handleberedskab giver bedre naboskab, vil der være hjælp til bestyrelserne og afdelingskontorerne i beboersager, udbredelse af boligsociale viceværter, økonomisk rådgivning til lejere og en konfliktmægler funktion.

–Nogle afdelinger vil måske sige; ”den slags problemer har vi slet ikke”, fortæller Charlotte Sommer, gruppeleder i udviklingsafdelingen hos Boligkontoret Danmark. – Men det boligsociale arbejde handler ikke kun om problemløsning. Det handler også om at støtte og udvikle det sociale liv i afdelingerne, da det er med til at forebygge boligsociale problemstillinger i fremtiden.  Derfor skal vi også kigge på fællesfaciliteterne – om de understøtter sociale fællesskaber? På belysning og beplantning – om det skaber tryghed i boligområdet? For at skærpe det boligsociale blik yderligere uddanner vi vores boligrådgivere, chefkonsulenter og driftspersonale, og samtidig står den boligsociale gruppe til rådighed med rådgivning om fondsansøgninger.

Ifølge vores administrerende direktør Michael Demsitz er visionen med vores nye boligsociale strategi, at vi både centralt og lokalt har ressourcer til at udvise rettidig omhu i forhold til løsningen af vores medlemmers boligsociale udfordringer. Vi skal levere kompetent rådgivning på højt fagligt niveau til vores medlemmer på det boligsociale område, og vi skal være proaktive i forhold til at skabe forpligtende og stærke samarbejder med kommuner og andre parter, der har til opgave at løfte den boligsociale opgave i boligområderne.

Tilmeld nyhedsbrev

Udfyld felterne nedenfor og tilmeld dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid framelde dig igen.

Tak for du tilmeldte dig til vores nyhedsbrev.

Seneste Nyheder

Folkemødet 2018 - vær med til at præge debatten
mandag, den 11. juni 2018

Pas nu godt på Boligkontoret Danmark...
fredag, den 8. juni 2018

Mød Boligkontoret Danmarks nye formand
fredag, den 8. juni 2018

Debat om det almene image, ghettopakken og boligsociale indsatser
fredag, den 8. juni 2018

Vi passer godt på dine persondata
fredag, den 8. juni 2018

Ribe Boligforening vandt BDKprisen og 10.000 kr.
fredag, den 8. juni 2018

Flot fremmøde til rejsegilde i Vedbæk Park
fredag, den 8. juni 2018

Fodboldfest på Rådhuspladsen i København
fredag, den 8. juni 2018

Nybyggeriet i Holsted er nu halvvejs
fredag, den 8. juni 2018

Nyt vedligeholdelsesværktøj til bestyrelserne
tirsdag, den 29. maj 2018

Hvilke delforlig er indgået om ghettoparken, og hvad betyder det?
fredag, den 18. maj 2018

Attraktivt nybyggeri i Haslev er nu halvvejs
onsdag, den 16. maj 2018

Valg til kredse i BL
onsdag, den 16. maj 2018

Renovering af Solgården i Nr. Aaby lokkede folk til åbent hus
onsdag, den 16. maj 2018

Vi ville vise, hvem der rammes af finansieringsforslaget
onsdag, den 16. maj 2018

Pludselig blev vi til en ghetto
onsdag, den 16. maj 2018

Debat med Antorini om finansiering af ghettopakken i Hillerød
mandag, den 23. april 2018

Husk naboerne når du bygger nyt
onsdag, den 18. april 2018

Det gamle rådhus i Nørre Aaby på Fyn får nye beboere
onsdag, den 18. april 2018

Boligkonferencen 2018: Sammen skaber vi fremtiden
onsdag, den 18. april 2018

Er I klar til den nye persondataforordning?
onsdag, den 18. april 2018

Frygt for konsekvenserne af ghetto-udspil
tirsdag, den 20. marts 2018

Tibberupparken og Kollektivhuset er indstillet til RENOVER prisen 2018
mandag, den 19. marts 2018

Er I klar til et generationsskifte?
mandag, den 19. marts 2018

Hvordan arbejder vi med det boligsociale i fremtiden?
lørdag, den 17. marts 2018

Vis alle nyheder

Hovedkontoret

Boligkontoret Danmark
Havneholmen 21
1561 København V
Tlf. 35 44 80 80
E-mail: bdk@bdk.dk

Åbningstider

Mandag-torsdag: 9-16
Fredag: 9-14

Lørdag, søndag og helligdage: Lukket