Indstilling til renoverprisen 2016

torsdag, den 25. februar 2016
Eva Rastén

Med 5 nybyggerier af 122 boliger, 120 ustøttede - og 28 støttede renoveringssager har der været et pænt byggeboom i Boligkontorets byggeafdeling i 2015. Som kronen på værket indstilles Søhusene til RENOVERprisen 2016.

Se film her

– Vi har haft et travlt år med stor aktivitet, som også har afspejlet sig i et positivt resultat, siger Morten Søegaard-Larsen, der er byggechef i Boligkontorets byggeafdeling. – I forbindelse med sagen om MGO-plader, der sugede fugt, holdt vi vejret, indtil vi havde fået undersøgt, hvor mange steder vi havde brugt disse plader i vores byggerier. Vi slap nådigt. Det var kun i 3 af vores byggerier, og omkostningerne til udskiftning forventes at blive dækket af Byggeskade- eller Landsbyggefonden. 

– Nu indstiller vi Søhusene til RENOVERprisen 2016. Søhusenes eksisterende boligblokke blev delvist nedrevet, således at fundamentet var det eneste der stod tilbage, hvorpå vi opførte de nye rækkehuse. Den nye type af boliger, der er bygget, efterspørges af beboerne på Lolland og bidrager både til områdets sociale og arkitektoniske kvaliteter, ligesom de fungerer og vurderes godt i praksis, slutter Morten Søegaard-Larsen – med reference til nogle af de kriterier, der vægtes i RENOVERprisen.

Søhusene - det bedste boligområde i Nakskov
Efter nedrivningen af store, murstensgule lejlighedskomplekser og opbygningen af flotte arkitekttegnede rækkehuse, er Søhusene i dag med lys, luft, grønne områder og godt 100 m. til Nakskov Fjord blevet til det bedste boligområde i Nakskov. Det er Erik Brown Petersen, der er formand for Nakskov Almene Boligselskab i hvert fald overbevist om. – Vi har i dag 189 på ventelisten og inden ombygningen havde vi 40-50 tomme lejligheder. Det kunne vi økonomisk ikke holde til, fortæller Erik Brown Petersen. – Det var derfor vi gik i gang med byggeprojektet. Derudover havde vi et dårligt image på grund af en uheldig beboersammensætning, der i dag har ændret sig.


– Det har været en stor byggesag at deltage i som lægmand, fortsætter Erik, men det er gået godt i vores byggeudvalg. Der har været meget jura, når vi har været uenige med entreprenøren om, hvem der skal betale for de ting, der opstår når byggeriet er færdigt – når fx tapetet slipper i loftet af boligerne. Det hele handler om kroner og ører. Tidsaftaler har også været svære at holde for entreprenøren, men vi har ikke en finger at sætte på det håndværksmæssige. Men en god jurist, god hjælp fra Søren Møgelgård Jensen som projektleder fra Boligkontoret Danmarks byggeafdeling og fra vores forretningsfører Kim Frederiksen, som har været med i byggeudvalget og været god til at gennemskue tallene – så sidder vi her i dag – med en succes for Nakskov Almene Boligselskab.

Se her et udpluk af byggeafdelingens nybyggerier og renoveringer fra 2015.                                                                             

Læs alt om RENOVERprisen

 

Fotos af Tibberupparken er taget af: Anders Sune Berg

Tilmeld nyhedsbrev

Udfyld felterne nedenfor og tilmeld dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid framelde dig igen.

Tak for du tilmeldte dig til vores nyhedsbrev.

Seneste Nyheder

Børn sætter miljøet på dagsordenen i Kokkedal
onsdag, den 14. februar 2018

Travlhed på byggepladserne i Jylland og på Fyn
onsdag, den 14. februar 2018

Boligkontoret Danmark fylder 70 år
onsdag, den 14. februar 2018

"Uanset hvor langt ned man kommer, så kan man komme op igen ..."
søndag, den 11. februar 2018

Formand i boligforening: "Stop den generelle hetz mod almene boliger"
søndag, den 11. februar 2018

Ingen kan alt - sammen kan vi det hele
søndag, den 11. februar 2018

Kan man nøjes med at vise fejl- og mangellisten, når man flytter ud?
søndag, den 11. februar 2018

Årsregnskaber skal fremover vise driftsmål for hver boligafdeling
onsdag, den 17. januar 2018

Mere ’gør det selv’ i fremtiden?
mandag, den 15. januar 2018

Rejsegilde i Skoleparken
mandag, den 15. januar 2018

Formandsskifte i Boligkontoret Danmark til sommer
mandag, den 15. januar 2018

Boligkonference 2018 - 70 års fællesskab
mandag, den 15. januar 2018

Samarbejder i lokalmiljøet skal hyldes i 2018
mandag, den 15. januar 2018

Hvordan skaber vi et beboerdemokrati for både unge og ældre?
søndag, den 17. december 2017

Renovering af Tibberupparken gavner også lokalsamfundet
torsdag, den 14. december 2017

Den boligsociale helhedsplan i Nakskov Almene Boligselskab skal fremover dække hele Vestlolland
torsdag, den 14. december 2017

Ny ghettoliste offentliggjort
torsdag, den 14. december 2017

Ny digital værktøjskasse til beboerdemokrater
torsdag, den 14. december 2017

Julegave til hjemløse fra Boligkontoret Danmark og 3B
torsdag, den 14. december 2017

Ny juletradition på Emil Reesens Vej i Strib
lørdag, den 9. december 2017

Danmarks dejligste almene hjem er fundet
lørdag, den 9. december 2017

'Udsatte beboere er en fælles opgave!'
lørdag, den 9. december 2017

Hvem har ret til lejemålet ved samlivsophør?
lørdag, den 9. december 2017

Julemanden fra Uglevang
lørdag, den 9. december 2017

Søhusene vandt fornem pris på Almene Boligdage 2017
onsdag, den 29. november 2017

Vis alle nyheder

Hovedkontoret

Boligkontoret Danmark
Havneholmen 21
1561 København V
Tlf. 35 44 80 80
E-mail: bdk@bdk.dk

Åbningstider

Mandag-torsdag: 9-16
Fredag: 9-14

Lørdag, søndag og helligdage: Lukket