Indstilling til renoverprisen 2016

torsdag, den 25. februar 2016
Eva Rastén

Med 5 nybyggerier af 122 boliger, 120 ustøttede - og 28 støttede renoveringssager har der været et pænt byggeboom i Boligkontorets byggeafdeling i 2015. Som kronen på værket indstilles Søhusene til RENOVERprisen 2016.

Se film her

– Vi har haft et travlt år med stor aktivitet, som også har afspejlet sig i et positivt resultat, siger Morten Søegaard-Larsen, der er byggechef i Boligkontorets byggeafdeling. – I forbindelse med sagen om MGO-plader, der sugede fugt, holdt vi vejret, indtil vi havde fået undersøgt, hvor mange steder vi havde brugt disse plader i vores byggerier. Vi slap nådigt. Det var kun i 3 af vores byggerier, og omkostningerne til udskiftning forventes at blive dækket af Byggeskade- eller Landsbyggefonden. 

– Nu indstiller vi Søhusene til RENOVERprisen 2016. Søhusenes eksisterende boligblokke blev delvist nedrevet, således at fundamentet var det eneste der stod tilbage, hvorpå vi opførte de nye rækkehuse. Den nye type af boliger, der er bygget, efterspørges af beboerne på Lolland og bidrager både til områdets sociale og arkitektoniske kvaliteter, ligesom de fungerer og vurderes godt i praksis, slutter Morten Søegaard-Larsen – med reference til nogle af de kriterier, der vægtes i RENOVERprisen.

Søhusene - det bedste boligområde i Nakskov
Efter nedrivningen af store, murstensgule lejlighedskomplekser og opbygningen af flotte arkitekttegnede rækkehuse, er Søhusene i dag med lys, luft, grønne områder og godt 100 m. til Nakskov Fjord blevet til det bedste boligområde i Nakskov. Det er Erik Brown Petersen, der er formand for Nakskov Almene Boligselskab i hvert fald overbevist om. – Vi har i dag 189 på ventelisten og inden ombygningen havde vi 40-50 tomme lejligheder. Det kunne vi økonomisk ikke holde til, fortæller Erik Brown Petersen. – Det var derfor vi gik i gang med byggeprojektet. Derudover havde vi et dårligt image på grund af en uheldig beboersammensætning, der i dag har ændret sig.


– Det har været en stor byggesag at deltage i som lægmand, fortsætter Erik, men det er gået godt i vores byggeudvalg. Der har været meget jura, når vi har været uenige med entreprenøren om, hvem der skal betale for de ting, der opstår når byggeriet er færdigt – når fx tapetet slipper i loftet af boligerne. Det hele handler om kroner og ører. Tidsaftaler har også været svære at holde for entreprenøren, men vi har ikke en finger at sætte på det håndværksmæssige. Men en god jurist, god hjælp fra Søren Møgelgård Jensen som projektleder fra Boligkontoret Danmarks byggeafdeling og fra vores forretningsfører Kim Frederiksen, som har været med i byggeudvalget og været god til at gennemskue tallene – så sidder vi her i dag – med en succes for Nakskov Almene Boligselskab.

Se her et udpluk af byggeafdelingens nybyggerier og renoveringer fra 2015.                                                                             

Læs alt om RENOVERprisen

 

Fotos af Tibberupparken er taget af: Anders Sune Berg

Tilmeld nyhedsbrev

Udfyld felterne nedenfor og tilmeld dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid framelde dig igen.

Tak for du tilmeldte dig til vores nyhedsbrev.

Seneste Nyheder

Søhusene vandt fornem pris på Almene Boligdage 2017
torsdag, den 23. november 2017

Klimapris til Kokkedal
torsdag, den 23. november 2017

Almene boliger til debat i valgkampen
torsdag, den 23. november 2017

På byggetur afsted til inspiration og samvær
torsdag, den 23. november 2017

Startskud til 51 nye attraktive lejeboliger i Vedbæk Park
onsdag, den 22. november 2017

Hvordan ser fremtiden ud for de almene boliger?
onsdag, den 22. november 2017

Bøgeparken i Boligforeningen Lillebælt vandt 3.præmie på 50.000 kr.
onsdag, den 22. november 2017

Danmarks dejligste hjem
onsdag, den 8. november 2017

Tilpasset vand, vejr og beboere
søndag, den 1. oktober 2017

Kan man ved fuldmagt stemme på vegne af en beboer?
søndag, den 1. oktober 2017

Orla fik Den kongelige fortjenstmedalje
søndag, den 1. oktober 2017

Vicevært med fokus på tryghed og trivsel
søndag, den 1. oktober 2017

Vil du være én af hverdagens helte?
søndag, den 1. oktober 2017

Behovet for en fælles indsats er større end nogensinde før
søndag, den 1. oktober 2017

Hvad sker der, når en boligsocial helhedsplan udløber?
mandag, den 11. september 2017

Når boliger skifter målgruppe
mandag, den 11. september 2017

Udbud og indkøb – et centralt effektiviseringsområde
mandag, den 11. september 2017

Den almene sektor hyldes med fagpriser
mandag, den 11. september 2017

Fra fyldepen til NemID
mandag, den 11. september 2017

Beboere får hjælp inden problemer vokser sig store
mandag, den 11. september 2017

32 boligorganisationer har allerede benyttet sig af tilbuddet
fredag, den 25. august 2017

Får du brugt dit personlige bestyrelseslogin?
fredag, den 25. august 2017

Almene boliger på finansloven?
fredag, den 25. august 2017

Tænk energi ind i jeres renovering
fredag, den 25. august 2017

Beboerundersøgelsen 2017
onsdag, den 28. juni 2017

Vis alle nyheder

Hovedkontoret

Boligkontoret Danmark
Havneholmen 21
1561 København V
Tlf. 35 44 80 80
E-mail: bdk@bdk.dk

Åbningstider

Mandag-torsdag: 9-16
Fredag: 9-14

Lørdag, søndag og helligdage: Lukket