Indstilling til renoverprisen 2016

torsdag, den 25. februar 2016
Eva Rastén

Med 5 nybyggerier af 122 boliger, 120 ustøttede - og 28 støttede renoveringssager har der været et pænt byggeboom i Boligkontorets byggeafdeling i 2015. Som kronen på værket indstilles Søhusene til RENOVERprisen 2016.

Se film her

– Vi har haft et travlt år med stor aktivitet, som også har afspejlet sig i et positivt resultat, siger Morten Søegaard-Larsen, der er byggechef i Boligkontorets byggeafdeling. – I forbindelse med sagen om MGO-plader, der sugede fugt, holdt vi vejret, indtil vi havde fået undersøgt, hvor mange steder vi havde brugt disse plader i vores byggerier. Vi slap nådigt. Det var kun i 3 af vores byggerier, og omkostningerne til udskiftning forventes at blive dækket af Byggeskade- eller Landsbyggefonden. 

– Nu indstiller vi Søhusene til RENOVERprisen 2016. Søhusenes eksisterende boligblokke blev delvist nedrevet, således at fundamentet var det eneste der stod tilbage, hvorpå vi opførte de nye rækkehuse. Den nye type af boliger, der er bygget, efterspørges af beboerne på Lolland og bidrager både til områdets sociale og arkitektoniske kvaliteter, ligesom de fungerer og vurderes godt i praksis, slutter Morten Søegaard-Larsen – med reference til nogle af de kriterier, der vægtes i RENOVERprisen.

Søhusene - det bedste boligområde i Nakskov
Efter nedrivningen af store, murstensgule lejlighedskomplekser og opbygningen af flotte arkitekttegnede rækkehuse, er Søhusene i dag med lys, luft, grønne områder og godt 100 m. til Nakskov Fjord blevet til det bedste boligområde i Nakskov. Det er Erik Brown Petersen, der er formand for Nakskov Almene Boligselskab i hvert fald overbevist om. – Vi har i dag 189 på ventelisten og inden ombygningen havde vi 40-50 tomme lejligheder. Det kunne vi økonomisk ikke holde til, fortæller Erik Brown Petersen. – Det var derfor vi gik i gang med byggeprojektet. Derudover havde vi et dårligt image på grund af en uheldig beboersammensætning, der i dag har ændret sig.


– Det har været en stor byggesag at deltage i som lægmand, fortsætter Erik, men det er gået godt i vores byggeudvalg. Der har været meget jura, når vi har været uenige med entreprenøren om, hvem der skal betale for de ting, der opstår når byggeriet er færdigt – når fx tapetet slipper i loftet af boligerne. Det hele handler om kroner og ører. Tidsaftaler har også været svære at holde for entreprenøren, men vi har ikke en finger at sætte på det håndværksmæssige. Men en god jurist, god hjælp fra Søren Møgelgård Jensen som projektleder fra Boligkontoret Danmarks byggeafdeling og fra vores forretningsfører Kim Frederiksen, som har været med i byggeudvalget og været god til at gennemskue tallene – så sidder vi her i dag – med en succes for Nakskov Almene Boligselskab.

Se her et udpluk af byggeafdelingens nybyggerier og renoveringer fra 2015.                                                                             

Læs alt om RENOVERprisen

 

Fotos af Tibberupparken er taget af: Anders Sune Berg

Tilmeld nyhedsbrev

Udfyld felterne nedenfor og tilmeld dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid framelde dig igen.

Tak for du tilmeldte dig til vores nyhedsbrev.

Seneste Nyheder

Indflytning på Gladgårdsvænge i Lynge rykker nærmere
tirsdag, den 28. august 2018

Midtjysk Boligselskab byder nye beboere velkommen
tirsdag, den 28. august 2018

Mød Boligkontoret Danmark på Ungdommens Folkemøde
tirsdag, den 28. august 2018

Er der behov for nye almene boformer i fremtiden?
tirsdag, den 28. august 2018

Informationsaften for lokale webredaktører
tirsdag, den 28. august 2018

70 år fejres med lokale debatarrangementer - hvad betyder de almene boliger for lokalsamfundet?
tirsdag, den 28. august 2018

Politisk indflydelse som beboerdemokrat
tirsdag, den 28. august 2018

Attraktivt nybyggeri i Skrillinge er nu halvvejs
tirsdag, den 28. august 2018

Klaus Bentzen er Boligkontoret Danmarks nye formand
onsdag, den 8. august 2018

Folkemødet 2018 - vær med til at præge debatten
mandag, den 11. juni 2018

Pas nu godt på Boligkontoret Danmark...
fredag, den 8. juni 2018

Debat om det almene image, ghettopakken og boligsociale indsatser
fredag, den 8. juni 2018

Vi passer godt på dine persondata
fredag, den 8. juni 2018

Ribe Boligforening vandt BDKprisen og 10.000 kr.
fredag, den 8. juni 2018

Flot fremmøde til rejsegilde i Vedbæk Park
fredag, den 8. juni 2018

Fodboldfest på Rådhuspladsen i København
fredag, den 8. juni 2018

Nybyggeriet i Holsted er nu halvvejs
fredag, den 8. juni 2018

Nyt vedligeholdelsesværktøj til bestyrelserne
tirsdag, den 29. maj 2018

Hvilke delforlig er indgået om ghettoparken, og hvad betyder det?
fredag, den 18. maj 2018

Attraktivt nybyggeri i Haslev er nu halvvejs
onsdag, den 16. maj 2018

Valg til kredse i BL
onsdag, den 16. maj 2018

Renovering af Solgården i Nr. Aaby lokkede folk til åbent hus
onsdag, den 16. maj 2018

Vi ville vise, hvem der rammes af finansieringsforslaget
onsdag, den 16. maj 2018

Pludselig blev vi til en ghetto
onsdag, den 16. maj 2018

Debat med Antorini om finansiering af ghettopakken i Hillerød
mandag, den 23. april 2018

Vis alle nyheder

Hovedkontoret

Boligkontoret Danmark
Havneholmen 21
1561 København V
Tlf. 35 44 80 80
E-mail: bdk@bdk.dk

Åbningstider

Mandag-torsdag: 9-16
Fredag: 9-14

Lørdag, søndag og helligdage: Lukket