Ny bonusopskrivning skal styrke ventelisterne

mandag, den 23. marts 2015
Af Niklas Ingerslev

D. 20. april indfører Boligkontoret Danmark en ny bonusopskrivning, som gør boligopskrivningen billigere. Fremover vil det koste 195 kr. for den første opskrivning og derefter kun 30 kr. yderligere for hver boligorganisation, man skriver sig op til.

- Med denne her ordning sikrer vi både en god service for vores boligsøgende, og samtidig er vi med til at styrke ventelisterne hos vores medlemmer. Ofte er de boligsøgende mere interesserede i beliggenheden af boligerne, end hvilken boligorganisation boligerne tilhører – derfor giver det god mening at ændre i den nuværende opskrivning. Så hensigten er, at vi med en attraktiv pris kan gøre det interessant for de boligsøgende, at lade sig skrive op til boliger i mere end én boligorganisation, fortæller Forvaltningsdirektør hos Boligkontoret, Lars Lehmann.

Marketingchef hos Boligkontoret, Karina Lauridsen, har en klar forventning om at den nye ordning kan øge antallet af ventelistemedlemmer for boligselskaberne, hvilket er vigtigt i sikringen af den fremtidige udlejning.

- Vi gør det jo mere attraktivt at være skrevet op til flere selskaber, så vi forventer at der vil komme flere opskrivninger på vores medlemmers ventelister. Det betyder også, at de boligsøgende har flere kort på hånden i forhold til at finde en ny bolig. Ved at være opskrevet på flere ventelister ad gangen øges sandsynligheden jo for, at man bliver tilbudt en bolig, fortæller hun.

Når den nye ordning træder i kraft, er det ikke kun fremtidige boligsøgende, der får glæde af ordningen. Nuværende ventelistemedlemmer som er skrevet op i mere end et boligselskab, får således nedsat deres opskrivningsgebyr.

Tilmeld nyhedsbrev

Udfyld felterne nedenfor og tilmeld dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid framelde dig igen.

Tak for du tilmeldte dig til vores nyhedsbrev.

Seneste Nyheder

Fremtidens beboere sat under lup
onsdag, den 17. oktober 2018

Boligforeningen Lillebælt er nu halvvejs med opførelsen af 19 nye lejeboliger i Middelfart
onsdag, den 17. oktober 2018

Vi sætter pris på den særlige indsats med BDKprisen 2019
onsdag, den 17. oktober 2018

Sæt kryds i kalenderen
onsdag, den 17. oktober 2018

To nye æresmedlemmer
tirsdag, den 16. oktober 2018

Jubilæer er til for at blive fejret!
lørdag, den 29. september 2018

Må udlejer gå ind i mit lejemål mens jeg er på ferie?
lørdag, den 29. september 2018

Store flyttedag på flere afdelingkontorer
lørdag, den 29. september 2018

Parallelsamfundspakkens konsekvenser
lørdag, den 29. september 2018

Vi passer godt på dine personoplysninger
fredag, den 28. september 2018

Indflytning på Gladgårdsvænge i Lynge rykker nærmere
tirsdag, den 28. august 2018

Midtjysk Boligselskab byder nye beboere velkommen
tirsdag, den 28. august 2018

Mød Boligkontoret Danmark på Ungdommens Folkemøde
tirsdag, den 28. august 2018

Er der behov for nye almene boformer i fremtiden?
tirsdag, den 28. august 2018

Informationsaften for lokale webredaktører
tirsdag, den 28. august 2018

70 år fejres med lokale debatarrangementer - hvad betyder de almene boliger for lokalsamfundet?
tirsdag, den 28. august 2018

Politisk indflydelse som beboerdemokrat
tirsdag, den 28. august 2018

Attraktivt nybyggeri i Skrillinge er nu halvvejs
tirsdag, den 28. august 2018

Klaus Bentzen er Boligkontoret Danmarks nye formand
onsdag, den 8. august 2018

Folkemødet 2018 - vær med til at præge debatten
mandag, den 11. juni 2018

Pas nu godt på Boligkontoret Danmark...
fredag, den 8. juni 2018

Debat om det almene image, ghettopakken og boligsociale indsatser
fredag, den 8. juni 2018

Ribe Boligforening vandt BDKprisen og 10.000 kr.
fredag, den 8. juni 2018

Flot fremmøde til rejsegilde i Vedbæk Park
fredag, den 8. juni 2018

Fodboldfest på Rådhuspladsen i København
fredag, den 8. juni 2018

Vis alle nyheder

Hovedkontoret

Boligkontoret Danmark
Havneholmen 21
1561 København V
Tlf. 35 44 80 80
E-mail: bdk@bdk.dk

Åbningstider

Mandag-torsdag: 9-16
Fredag: 9-14

Lørdag, søndag og helligdage: Lukket