Ny bonusopskrivning skal styrke ventelisterne

mandag, den 23. marts 2015
Af Niklas Ingerslev

D. 20. april indfører Boligkontoret Danmark en ny bonusopskrivning, som gør boligopskrivningen billigere. Fremover vil det koste 195 kr. for den første opskrivning og derefter kun 30 kr. yderligere for hver boligorganisation, man skriver sig op til.

- Med denne her ordning sikrer vi både en god service for vores boligsøgende, og samtidig er vi med til at styrke ventelisterne hos vores medlemmer. Ofte er de boligsøgende mere interesserede i beliggenheden af boligerne, end hvilken boligorganisation boligerne tilhører – derfor giver det god mening at ændre i den nuværende opskrivning. Så hensigten er, at vi med en attraktiv pris kan gøre det interessant for de boligsøgende, at lade sig skrive op til boliger i mere end én boligorganisation, fortæller Forvaltningsdirektør hos Boligkontoret, Lars Lehmann.

Marketingchef hos Boligkontoret, Karina Lauridsen, har en klar forventning om at den nye ordning kan øge antallet af ventelistemedlemmer for boligselskaberne, hvilket er vigtigt i sikringen af den fremtidige udlejning.

- Vi gør det jo mere attraktivt at være skrevet op til flere selskaber, så vi forventer at der vil komme flere opskrivninger på vores medlemmers ventelister. Det betyder også, at de boligsøgende har flere kort på hånden i forhold til at finde en ny bolig. Ved at være opskrevet på flere ventelister ad gangen øges sandsynligheden jo for, at man bliver tilbudt en bolig, fortæller hun.

Når den nye ordning træder i kraft, er det ikke kun fremtidige boligsøgende, der får glæde af ordningen. Nuværende ventelistemedlemmer som er skrevet op i mere end et boligselskab, får således nedsat deres opskrivningsgebyr.

Tilmeld nyhedsbrev

Udfyld felterne nedenfor og tilmeld dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid framelde dig igen.

Tak for du tilmeldte dig til vores nyhedsbrev.

Seneste Nyheder

Folkemødet 2018 - vær med til at præge debatten
mandag, den 11. juni 2018

Pas nu godt på Boligkontoret Danmark...
fredag, den 8. juni 2018

Mød Boligkontoret Danmarks nye formand
fredag, den 8. juni 2018

Debat om det almene image, ghettopakken og boligsociale indsatser
fredag, den 8. juni 2018

Vi passer godt på dine persondata
fredag, den 8. juni 2018

Ribe Boligforening vandt BDKprisen og 10.000 kr.
fredag, den 8. juni 2018

Flot fremmøde til rejsegilde i Vedbæk Park
fredag, den 8. juni 2018

Fodboldfest på Rådhuspladsen i København
fredag, den 8. juni 2018

Nybyggeriet i Holsted er nu halvvejs
fredag, den 8. juni 2018

Nyt vedligeholdelsesværktøj til bestyrelserne
tirsdag, den 29. maj 2018

Hvilke delforlig er indgået om ghettoparken, og hvad betyder det?
fredag, den 18. maj 2018

Attraktivt nybyggeri i Haslev er nu halvvejs
onsdag, den 16. maj 2018

Valg til kredse i BL
onsdag, den 16. maj 2018

Renovering af Solgården i Nr. Aaby lokkede folk til åbent hus
onsdag, den 16. maj 2018

Vi ville vise, hvem der rammes af finansieringsforslaget
onsdag, den 16. maj 2018

Pludselig blev vi til en ghetto
onsdag, den 16. maj 2018

Debat med Antorini om finansiering af ghettopakken i Hillerød
mandag, den 23. april 2018

Husk naboerne når du bygger nyt
onsdag, den 18. april 2018

Det gamle rådhus i Nørre Aaby på Fyn får nye beboere
onsdag, den 18. april 2018

Boligkonferencen 2018: Sammen skaber vi fremtiden
onsdag, den 18. april 2018

Er I klar til den nye persondataforordning?
onsdag, den 18. april 2018

Frygt for konsekvenserne af ghetto-udspil
tirsdag, den 20. marts 2018

Tibberupparken og Kollektivhuset er indstillet til RENOVER prisen 2018
mandag, den 19. marts 2018

Er I klar til et generationsskifte?
mandag, den 19. marts 2018

Hvordan arbejder vi med det boligsociale i fremtiden?
lørdag, den 17. marts 2018

Vis alle nyheder

Hovedkontoret

Boligkontoret Danmark
Havneholmen 21
1561 København V
Tlf. 35 44 80 80
E-mail: bdk@bdk.dk

Åbningstider

Mandag-torsdag: 9-16
Fredag: 9-14

Lørdag, søndag og helligdage: Lukket