Ny bonusopskrivning skal styrke ventelisterne

mandag, den 23. marts 2015
Af Niklas Ingerslev

D. 20. april indfører Boligkontoret Danmark en ny bonusopskrivning, som gør boligopskrivningen billigere. Fremover vil det koste 195 kr. for den første opskrivning og derefter kun 30 kr. yderligere for hver boligorganisation, man skriver sig op til.

- Med denne her ordning sikrer vi både en god service for vores boligsøgende, og samtidig er vi med til at styrke ventelisterne hos vores medlemmer. Ofte er de boligsøgende mere interesserede i beliggenheden af boligerne, end hvilken boligorganisation boligerne tilhører – derfor giver det god mening at ændre i den nuværende opskrivning. Så hensigten er, at vi med en attraktiv pris kan gøre det interessant for de boligsøgende, at lade sig skrive op til boliger i mere end én boligorganisation, fortæller Forvaltningsdirektør hos Boligkontoret, Lars Lehmann.

Marketingchef hos Boligkontoret, Karina Lauridsen, har en klar forventning om at den nye ordning kan øge antallet af ventelistemedlemmer for boligselskaberne, hvilket er vigtigt i sikringen af den fremtidige udlejning.

- Vi gør det jo mere attraktivt at være skrevet op til flere selskaber, så vi forventer at der vil komme flere opskrivninger på vores medlemmers ventelister. Det betyder også, at de boligsøgende har flere kort på hånden i forhold til at finde en ny bolig. Ved at være opskrevet på flere ventelister ad gangen øges sandsynligheden jo for, at man bliver tilbudt en bolig, fortæller hun.

Når den nye ordning træder i kraft, er det ikke kun fremtidige boligsøgende, der får glæde af ordningen. Nuværende ventelistemedlemmer som er skrevet op i mere end et boligselskab, får således nedsat deres opskrivningsgebyr.

Tilmeld nyhedsbrev

Udfyld felterne nedenfor og tilmeld dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid framelde dig igen.

Tak for du tilmeldte dig til vores nyhedsbrev.

Seneste Nyheder

Hvordan skaber vi et beboerdemokrati for både unge og ældre?
søndag, den 17. december 2017

Renovering af Tibberupparken gavner også lokalsamfundet
torsdag, den 14. december 2017

Den boligsociale helhedsplan i Nakskov Almene Boligselskab skal fremover dække hele Vestlolland
torsdag, den 14. december 2017

Ny ghettoliste offentliggjort
torsdag, den 14. december 2017

Ny digital værktøjskasse til beboerdemokrater
torsdag, den 14. december 2017

Julegave til hjemløse fra Boligkontoret Danmark og 3B
torsdag, den 14. december 2017

Ny juletradition på Emil Reesens Vej i Strib
lørdag, den 9. december 2017

Danmarks dejligste almene hjem er fundet
lørdag, den 9. december 2017

'Udsatte beboere er en fælles opgave!'
lørdag, den 9. december 2017

Hvem har ret til lejemålet ved samlivsophør?
lørdag, den 9. december 2017

Julemanden fra Uglevang
lørdag, den 9. december 2017

Søhusene vandt fornem pris på Almene Boligdage 2017
onsdag, den 29. november 2017

Startskud til 51 nye attraktive lejeboliger i Vedbæk Park
tirsdag, den 28. november 2017

Hvordan ser fremtiden ud for de almene boliger?
tirsdag, den 28. november 2017

Bøgeparken i Boligforeningen Lillebælt vandt 3.præmie på 50.000 kr.
tirsdag, den 28. november 2017

Klimapris til Kokkedal
tirsdag, den 28. november 2017

Almene boliger til debat i valgkampen
tirsdag, den 28. november 2017

På byggetur afsted til inspiration og samvær
tirsdag, den 28. november 2017

Statslån til den almene boligsektor droppes
tirsdag, den 28. november 2017

Danmarks dejligste hjem
onsdag, den 8. november 2017

Tilpasset vand, vejr og beboere
søndag, den 1. oktober 2017

Kan man ved fuldmagt stemme på vegne af en beboer?
søndag, den 1. oktober 2017

Orla fik Den kongelige fortjenstmedalje
søndag, den 1. oktober 2017

Vicevært med fokus på tryghed og trivsel
søndag, den 1. oktober 2017

Vil du være én af hverdagens helte?
søndag, den 1. oktober 2017

Vis alle nyheder

Hovedkontoret

Boligkontoret Danmark
Havneholmen 21
1561 København V
Tlf. 35 44 80 80
E-mail: bdk@bdk.dk

Åbningstider

Mandag-torsdag: 9-16
Fredag: 9-14

Lørdag, søndag og helligdage: Lukket