Skarpt fokus på økonomistyring i 2016

søndag, den 28. maj 2017
Af Niklas Ingerslev

Sidste år blev det vedtaget på Boligkontoret Danmarks repræsentantskabsmøde, at administrationsbidraget skal holdes i ro frem mod 2019 – nærmere bestemt fastholdt på 2016 niveau. Det kræver nye initiativer og et skarpt fokus på økonomistyring og det har der været i 2016, hvilket kan ses på den positive balance i årsregnskabet.


Årsregnskabet i Boligkontoret Danmark for 2016 mundede ud i et overskud på 2.134.054 kroner med et merforbrug på udgiftssiden på 1,1% og en merindtægt på 2,8%. Overordnet set ligger resultatet godt i tråd med beslutningen om at fastfryse administrationsbiddraget i perioden 2017-2019.


Det er dog ikke ligetil at realisere en fastfrysning af administrationsbidraget, da der reelt er tale om en nedsættelse af bidraget med 6%, hvis man medregner den samlede inflationen i lønindekset for perioden. For at realisere fastfrysningen igangsatte Boligkontoret Danmark i 2016 derfor projektet ’Nærvær på tværs’. Et projekt, der handler om at udnytte alle kompetencer og ressourcer bedst muligt på tværs af organisationen og på den måde opnå besparelser og effektivisering ved at reducere løn- og transportudgifter.


Adm (1)


Projektet betyder blandt andet, at der skal arbejdes tættere på tværs af Boligkontoret Danmarks hovedkontor og afdelingskontorer ved at mindske den geografiske afhængighed og i stedet løse opgaverne dér, hvor kompetencerne er. Det kan eksempelvis gøres ved at holde flere digitale møder over skærm eller ved ikke nødvendigvis at genbesætte alle stillinger 1:1, men i stedet se om opgaverne vil kunne løses smartere ved omstrukturering. Eksempelvis er et barselsvikariat i Boligkontoret Danmarks kommunikation og marketingafdeling blevet dækket af en boligrådgiver i Silkeborg, som havde de kompetencer, der skulle bruges.

Selvom Boligkontoret Danmark gennemgår forandringer i disse år, betyder det ikke, at der gås på kompromis med det serviceniveau og de faglige kompetencer, vi har i organisationen. Tværtimod arbejder vi hele tiden på at styrke disse områder og har med øgede åbningstider og nye digitaliseringstiltag sat ekstra fokus på dette i 2016.


Fokus på økonomistyring

Den årlige omsætning i Boligkontoret Danmark ligger på 128 millioner kroner, og hvert år opkræves der mere end 2 milliarder kroner i husleje før fradrag for boligstøtte til at dække omkostningerne i de mange boligområder. Det kræver god økonomistyring:

»På udgiftssiden afholdes der årlige budgetmøder for hver afdeling i Boligkontoret Danmark, og hver måned køres der budgetkontrol. På indtægtssiden opkræver Boligkontoret Danmark hver måned et aconto beløb hos vores medlemmer og eksterne kunder, mens administrationsaftalerne årligt gennemgås for hver af vores medlemmer for at sikre korrekte opkrævninger af honorarer og tillægsydelser«, fortæller Boligkontoret Danmarks økonomi- og regnskabschef, Michael Pedersen.

Denne gennemgang danner grobund for kommende års budgetteret indtægt, hvilket for budget 2018 udmønter sig i en forventet balance på 129 millioner kroner.

»I bund og grund er det jo beboernes penge, vi passer på – og derfor skal de styres mindst lige så godt, som var det vores egen private husholdning«, udtaler Boligkontoret Danmarks økonomi- og regnskabschef, Michael Pedersen.

Tilmeld nyhedsbrev

Udfyld felterne nedenfor og tilmeld dig vores nyhedsbrev. Du kan til enhver tid framelde dig igen.

Tak for du tilmeldte dig til vores nyhedsbrev.

Seneste Nyheder

Danmarks dejligste hjem
onsdag, den 8. november 2017

Tilpasset vand, vejr og beboere
søndag, den 1. oktober 2017

Kan man ved fuldmagt stemme på vegne af en beboer?
søndag, den 1. oktober 2017

Orla fik Den kongelige fortjenstmedalje
søndag, den 1. oktober 2017

Vicevært med fokus på tryghed og trivsel
søndag, den 1. oktober 2017

Vil du være én af hverdagens helte?
søndag, den 1. oktober 2017

Behovet for en fælles indsats er større end nogensinde før
søndag, den 1. oktober 2017

Hvad sker der, når en boligsocial helhedsplan udløber?
mandag, den 11. september 2017

Når boliger skifter målgruppe
mandag, den 11. september 2017

Udbud og indkøb – et centralt effektiviseringsområde
mandag, den 11. september 2017

Den almene sektor hyldes med fagpriser
mandag, den 11. september 2017

Fra fyldepen til NemID
mandag, den 11. september 2017

Beboere får hjælp inden problemer vokser sig store
mandag, den 11. september 2017

32 boligorganisationer har allerede benyttet sig af tilbuddet
fredag, den 25. august 2017

Får du brugt dit personlige bestyrelseslogin?
fredag, den 25. august 2017

Tænk energi ind i jeres renovering
fredag, den 25. august 2017

Almene boliger på finansloven?
fredag, den 25. august 2017

Beboerundersøgelsen 2017
onsdag, den 28. juni 2017

Hvad sker der, når der er stemmelighed på afdelingsmødet?
onsdag, den 28. juni 2017

Tag på ferie uden bekymringer
onsdag, den 28. juni 2017

Hvordan kan leg styrke fællesskabet på tværs?
onsdag, den 28. juni 2017

Gang i byggeriet på afdelingskontoret i Ribe
mandag, den 19. juni 2017

Kontanthjælpsloftet har ikke sat flere på gaden
mandag, den 19. juni 2017

Presset på den almene boligsektor i fokus på årets repræsentantskabsmøde
torsdag, den 15. juni 2017

Vigtige præciseringer og ændringer i driftsbekendtgørelsen
torsdag, den 15. juni 2017

Vis alle nyheder

Hovedkontoret

Boligkontoret Danmark
Havneholmen 21
1561 København V
Tlf. 35 44 80 80
E-mail: bdk@bdk.dk

Åbningstider

Mandag-torsdag: 9-16
Fredag: 9-14

Lørdag, søndag og helligdage: Lukket

OBS: Kontoret holder lukket d. 26. og 27. oktober 2017.